Yüzde 300 getiri vadeden kripto CEO’suna 25 yıl hapis

Güney Kore’de kapanan ve binlerce kişinin çok ciddi paralar kaybetmesine neden olan V Global borsasının CEO’su Lee Byung-gul’e verilen 25 yıllık hapis cezası yüksek mahkeme tarafından onaylandı. Borsanın diğer 3 yöneticisi de 4 ilâ 14 yıl arasında hapis yatacaklar.

50 bin yatırımcı, 2.2 milyar dolar!

V Global borsasının toplamda ne kadarlık dolandırıcılık faaliyeti yaptığı bilinmiyor ancak Temmuz 2020 ile Nisan 2021 arasındaki rakamın 2.8 trilyon Kore won’u yani yaklaşık 2.26 milyar dolar olduğu belirtiliyor. Borsa yaklaşık 50 bin müşterisini dolandırmıştı.

V Cash token’a %300 getiri

V Global, borsanın kendi ’ı olan V Cash yatırımı yapan müşterilerine yüzde 300’e varan yıllık faizler vadediyordu. Bu faizi elde etmek isteyen kişinin en az 4800 dolara denk gelen miktarda Kore won’u yatırması gerekiyordu. 2021 yılının Eylül ayında borsa faaliyetlerine son verince V Cash fiyatı da sıfıra inmişti.

Borsanın ayrıca yeni müşteri getiren kullanıcılara komisyon teklifi de bulunuyordu. Bu komisyonların da, yeni müşteri hesaplarından karşılandığı ortaya çıkmıştı.

Borsanın geri kalan 7 yöneticisi aralık ayında 3 ilâ 8 yıl arasında hapis cezası almışlar ancak karara itiraz etmişlerdi. Bu kişilerin de yargı süreci devam ediyor.

Yorum Bırak